لیست آزمایشگاه‌ها بر اساس دانشکده

پژوهشکده فناوری های نوین

پژوهشکده فناوری‌های نوین دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در مهر سال 1394 تأسیس شد و در حوزه‌های علوم و فناوری‌های نوین از قبیل فناوری نانو، بایو فناوری و فناوری اطلاعات شروع به فعالیت نمود.
 
سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی این پژوهشکده:
 
سرلوحه فعالیت‌های این پژوهشکده حمایت از دانشجویان فعال برای انجام فعالیت‌های پژوهشی و ایجاد ارتباط و همکاری‌های بین‌المللی در سطح استاندارد بین‌المللی در حوزه‌های مذکور است. یکی دیگر از اهداف مهم این پژوهشکده فعالیت در راستای كمك مالی و معنوی و راهنمایی برای حضور اساتید در همایش‌ها و کنفرانس‌های علمی در داخل و خارج كشور و همچنین تشکیل، راه‌اندازی و برنامه‌ریزی برای دوره‌های دکتری رشته‌های مرتبط با علوم و فناوری‌های نوین می‌باشد.

                                                                                          تلفن: 69 الی 22970061-021  داخلی 2631     

دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی

  گروه تربیت بدنی در بدو تاسیس دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی برای ارائه واحدهای تربیت بدنی عمومی ایجاد شد و  از سال 1375 با پذیرش دانشجوی دبیری تربیت بدنی فعالیت های خود را توسعه بخشید. از بهمن ماه سال 1384 پذیرش دانشجوی كارشناسی ارشد فیزیولوژی ورزشی از طریق كنكور سراسری نیز به حوزه فعالیت گروه اضافه شد. از سال 1388 فعالیت های  این گروه به طور مستقل با نام دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی ادامه پیدا کرده است. این دانشکده یکی از بخش های مطرح در سازمان های ورزشی بوده و همواره به عنوان عضو ثابت شوراهای پژوهشی و ورزشی در نهادها و سازمان های مرتبط فعالیت دارد.


                                                                                    تلفن: 69 الی 22970061-021  داخلی 2551

دانشکده علوم انسانی

گروه علوم انسانی در سال 1380 از دانشکده علوم جدا شد و با ادغام با دانشکده تربیت بدنی با عنوان دانشکده علوم انسانی و تربیت بدنی آغاز به کار کرد. در سال 1388 دانشکده تربیت بدنی از این دانشکده جدا شد. هم اکنون دانشکده علوم انسانی دارای چهار گروه زبان انگلیسی، زبان و ادبیات فارسی، علوم تربیتی و معارف اسلامی است.

                                                                                       تلفن: 69 الی 22970061-021  داخلی 2311

دانشکده علوم پایه

دانشکده علوم پایه در سال 1375 با پذیرش200 دانشجو در رشته ریاضی و فیزیک آغاز به کار کرد. همچنین اعضای هیات علمی این دانشکده در زمینه راه اندازی رشته های آموزش علوم پایه پیشگام بوده اند. هم اکنون این دانشکده دارای سه گروه شیمی، فیزیک و ریاضی می باشد.

                                                                                       تلفن: 69 الی 22970061-021  داخلی 2358

دانشکده مهندسی برق

دانشكده مهندسی برق  در سال 1360 با نام «انستیتو برق» تأسیس شد و تا سال 1380 وظیفه تربیت نیروهای متخصص در دوره های كاردانی و كارشناسی پیوسته و ناپیوسته را برعهده داشته است. همچنین علاوه بر ساخت و توسعه آزمایشگاه ها و كارگاه ها در سطح دانشگاه، اقدام به راه اندازی و تأسیس فضاهای آزمایشگاهی و كارگاهی در سایر آموزشكده ها نموده است. این دانشكده در خصوص برگزاری دوره های آموزشی صنعتی در كارخانجات، همكاری در بررسی، تدوین و بازنگری كتب درسی فنی و حرفه ای، تدوین سرفصل های دروس و نیز برنامه های آموزشی در شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم، خدمات ارزنده ای انجام داده است. از سال 1380 با رویكرد جدید در آموزش و پژوهش دانشگاه، صرفا دوره های كارشناسی پیوسته و ناپیوسته به دو صورت مهندسی و كارشناسی دبیر فنی و همچنین از سال 1386 دوره های كارشناسی ارشد و از سال 1391 دوره های دكتری مطابق با دوره های مصوب وزارت علوم برگزار گردیده است.
دانشكده مهندسی برق، با استعداد 22 عضو هیأت علمی كه از این تعداد 4 عضو به مرتبه دانشیاری نائل گردیده  و تعدادی در شرف دانشیاری و ارتقا به مرتبه بالاتر هستند، دارای چهار گروه آموزشی الكترونیك، قدرت، كنترل و مخابرات است. دوره های فعال در دانشكده عبارتند از: دكترای مهندسی برق در دو گرایش الكترونیك و قدرت، كارشناسی ارشد در چهار گرایش: الكترونیك، قدرت، مخابرات (سیستم و میدان) و كنترل  و كارشناسی در دو گرایش الكترونیك، قدرت.
تألیف و ترجمه بیش از 30 عنوان كتاب، چاپ بیش از 350 مقاله در مجلات معتبر علمی پژوهشی بین المللی و ملی و 500 مقاله در همایش های علمی معتبر ملی و بین المللی از دیگر دستاوردهای این دانشكده است. همچنین دستیابی به نشان های برتر آموزشی و پژوهشی در سطوح دانشگاهی، استانی و ملی برای استادان و دانشجویان این دانشكده از افتخاراتی است كه برای این دانشگاه كسب گردیده است.

                                                                                     تماس: 69 الی 22970061-021 داخلی 2231 

دانشکده مهندسی عمران

دانشکده مهندسی عمران به عنوان دانشکده‌ای جامع و منحصر به فرد در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، برخوردار از ظرفیت های علمی ممتاز، با التزام به اصول متعالی دین مبین اسلام، ‌رعایت اخلاق حرفه‌ای و بهبود مستمر و با اتکاء به سرمایه‌های انسانی و اجتماعی کارآمد به تربیت انسانهای متعهد، خلاق، متخصص، پژوهشگر و کارآفرین برای پاسخگویی به نیازهای جامعه و اعتلای فرهنگی آن اهتمام ورزیده و با به کارگیری فناوریهای پیشرفته و استانداردهای جهانی و تقویت همکاری با مراکز علمی و فرهنگی درزمینه تولید و ترویج علم نافع در سطح ملی و بین‌المللی تلاش می کند. این دانشكده با بیش از 30 عضو هیات علمی تمام وقت در سه گروه آموزشی مهندسی عمران، مهندسی نقشه برداری و صنایع چوب فعالیت آموزشی و پژوهشی دارد كه با دارا بودن فضا و امکانات مناسب آموزشی و پژوهشی و نیز تجهیزات کارگاهی و آزمایشگاهی مختلف در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می پذیرد.

                                                                                       تلفن: 69 الی 22970061-021  داخلی 2383

دانشکده مهندسی کامپیوتر

فعالیت آموزشی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در حوزه تربیت نیروی متخصص كامپیوتر با پذیرش دانشجوی دوره ­های كاردانی و كارشناسی پیوسته و ناپیوسته و به عنوان بخش مهمی از “انستیتو برق” در سال 1360 آغاز شد. هم­چنین علاوه بر ساخت و توسعه آزمایشگاه­ ها و كارگاه ­ها در سطح دانشگاه، اقدام به راه اندازی و تأسیس فضاهای آزمایشگاهی و كارگاهی در سایر آموزشكده ­های فنی و حرفه ­ای نموده است. این مجموعه در خصوص برگزاری دوره ­های آموزشی صنعتی در كارخانجات، همكاری در بررسی، تدوین و بازنگری كتب درسی فنی و حرفه ­ای، تدوین سرفصل­ های دروس و نیز برنامه­ های آموزشی در شورای عالی برنامه ­ریزی وزارت علوم، خدمات ارزنده ­ای انجام داده است. در سال 1378  این دانشکده اولین دوره­ ی کارشناسی ارشد دانشگاه را در رشته كامپیوتر گرایش نرم افزار برگزار کرد. هم­چنین در سال 1383 هم­زمان با تغییر رسمی نام دانشکده به “مهندسی برق و کامپیوتر” اقدام به پذیرش دانشجوی مهندسی كامپیوتر در دو گرایش سخت افزار و فن آوری اطلاعات نمود. علاوه بر این، از سال 1387 پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ناپیوسته رشته­ی مهندسی تکنولوژی نرم افزار و از سال 1388 پذیرش دانشجو در رشته­ ی مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار انجام می شود. از سال 1391 نیز پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر گرایش نرم ­افزار در این دانشکده انجام می شود. نهایتاً در سال 1393 مجموعه مهندسی کامپیوتر و مهندسی برق دانشگاه از هم تفكیك شده و “دانشکده مهندسی کامپیوتر” تأسیس گردید.
 
دانشکده مهندسی کامپیوتر دارای دو گروه آموزشی نرم افزار، معماری سیستم­های کامپیوتری (سخت افزار سابق) در مقطع کارشناسی پیوسته و دو گروه نرم­ افزار و هوش مصنوعی در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته است. در حال حاضر دوره ­های فعال و با پذیرش مداوم دانشجو در دانشكده عبارتند از: کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر نرم­افزار و کارشناسی ارشد هوش مصنوعی  و كارشناسی پیوسته مهندسی کامپیوتر نرم افزار و معماری سیستم های کامپیوتری

                                                                                          تلفن: 69 الی 22970061-021  داخلی 2501
 

دانشکده مهندسی معماری و شهر سازی

گروه معماری در سال 1358 به عنوان یکی از بخشهای انستیتوی عمران تشکیل شد. پس از بازگشایی مجدد دانشگاههای کشور در سال1361، با پذیرش دانشجویان جدید فعالیت خود را آغاز نمود. پس از تصویب دانشگاه، با اخذ مجوز از سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در سال1380، در رشته کارشناسی ناپیوسته علمی- کاربردی معماری اقدام به پذیرش دانشجو نمود. در سال 1387 در مقطع كارشناسی ارشد رشته معماری دانشجو پذیرفت و در سال 1389 در مقطع كارشناسی ارشد در رشته طراحی شهری اقدام به پذیرش دانشجو نمود. در مهر ماه 1392 اقدام به پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد در رشته ارتباط تصویری نمود و در همان سال در مقطع دکترای معماری دانشجو پذیرفت و در سال 1393 دومین دوره دکترای معماری را پذیرش نمود. این گروه پس از کسب مجوز در سال 1388 با عنوان دانشـکده مهندسی معمـاری و شـهرسـازی به طور مستقل مشغول فعالیت می باشد.

                                                                                          تلفن: 69 الی 22970061-021  داخلی 2547

دانشکده مهندسی مکانیک

انستیتو مکانیک دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در سال 1361 تاسیس  و پس از گذراندن مراحل مختلف در سال 1385 به دانشکده مهندسی مکانیک تبدیل گردید. هم اکنون این دانشکده دارای پنج گروه آموزشی ساخت و تولید، طراحی جامدات، متالوژی و مواد، مکانیک خودرو و حرارت سیالات و تاسیسات می باشد.

                                                                                       تلفن: 69 الی 22970061-021  داخلی 2373

دانشکده مهندسی مواد و فناوری های نوین

با استعانت از درگاه ایزد منان و در ظل توجهات حضرت ولی عصر(عج ) و در راستای تحقق اهداف والای  چشم انداز 20 ساله نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، جهت گسترش فعالیتهای کاربردی، فناورانه  واقتصاد دانش بنیان دانشکده مهندسی مواد و فناوری های نوین در سه رشته علوم زیستی، مواد و متالوژی، صنایع چوب،  در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد توسط وزیر محترم آموزش و پرورش، جناب آقای سید محمد بطحایی در مهرماه 1396 افتتاح گردید.